Co się kryje w górach i słów kilka o świecie Tobiasza z Estonii – recenzja książek dla dzieci

książki dla dzieci

Lubie fajne książki dla dzieci. To żadna tajemnica. Takie, które oprócz samej zabawy, przemycają także coś ważnego, wartościowego. Nie mam na myśli elementów fizyki kwantowej, ale wiedzę o życiu w ogóle, o tym co nas otacza. Litartura dla dzieci, która pomaga im się odnaleźć w skomplikowanym, otaczającym nas świecie i jednocześnie bawi, to to co cenię w książkach najbardziej.

W nasze ważne ręce wpadły w zeszłym miesiącu dwie nietuzinkowe pozycje. Osobiście uważam, że są warte uwagi i jeśli szukacie czegoś ciekawego dla starszych przedszkolaków i młodszych szkolniaków, to mogą one Was zainteresować.

„Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy” Justyna Styszyńska

góry

Mała książeczka z naklejkami bardzo ciekawie wydana. Nieszablonowo wprowadza dzieci w świat gór. Co to jest szczyt? Czym jest przełęcz? Jakie zwierzęta mieszkają w górach? Obok krótkich opisów, każdego prawdziwego górskiego mieszkańca, jest przestrzeń do kreatywnych działań. Obok rysia, można wykleić rysia lub na przykład rysiokozicę. ZERO OGRANICZEŃ. W książeczce jest też kilka ilustracji górskich krajobrazów, wśród których możemy do woli rozmieszczać naklejkowych mieszkańców. Bardzo fajna pozycja.

justyna styszyńska

góry naklejki

góry

 

„Ja, Jonasz i cała reszta” Anti Saar

Jak wygląda świat Tobiasza, przedszkolaka z Estonii, jego młodszego brata Jonasza i ich rodziców? Wydawałoby się, że zwyczajnie. Jednak tę historię opowiada Tobiasz. Jest to więc świat opisany słowami kilkuletniego chłopca, dla którego nie wszystko jest takie oczywiste, jak dla nas dosrosłych. A kiedy dziecko opisuje swój świat drugiemu dziecku, już nic nie jest oczywiste.

ja jonasz i cała reszta

Oprócz zabawnej narracji, powodującej niejednokrotnie uśmiech nie tylko nasz, ale przede wszystkim naszych dzieci, w książeczce znajdą się również ilustarcje, które można poprawiać i specjalnie wyznaczone miejsca do własnych działań twórczych – do czego zachcęca nas Tobiasz. Ciekawostką są też kody QR, dzieki którym możemy dzieciom pokazywać na bieżąco, jak wygląda to wzgórze w parku z którego Jonasz się sturlał w liściach, albo jak wyglądają białe noce o których opowiada Tobiasz. Ciekawe rozwiązanie, prawda?

ja jonasz i cała reszta

 

 

_____

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg

 

 

 

 

  • Ta o górach jest świetna, zwłaszcza, że lubimy góry 🙂